᾿Αντιλειτουργικὲς καινοτομίες καὶ συνήθειες

Κανόνες Δ. Συζήτησης
῾Η χρῆσις τοῦ δημοσιευομένου ὑλικοῦ καὶ τῶν συνημμένων ἀρχείων διέπεται ἀπὸ τοὺς παρακάτω ὅρους·
α) γιὰ τὰ πνευματικὰ δικαιώματα viewtopic.php?f=138&t=430&p=1237#p1236
β) γιὰ τὰ ἐμπορικὰ δικαιώματα viewtopic.php?f=138&t=430&p=1237#p1237

Re: ᾿Αντιλειτουργικὲς καινοτομίες καὶ συνήθειες

Δημοσίευσηαπό Dionysios » Τετ 18 Σεπ 2013, 01:47:53

Λεωνίδας έγραψε:Διονύσιε, θέτεις πολλά ζητήματα στό σχόλιό σου, δέν μπορῶ νά ἀπαντήσω σέ ὅλα. σημειώνω ἁπλά δύο ἐνστάσεις:
1. διαφορετικό εἶναι νά κάνουμε βραδυνή λειτουργία [ὅπως τήν χαρακτηρίζεις] μέ σύντομο ἑσπερινό, ὄρθρο καί θεία λειτουργία 19:00 ἕως 21:00, ἄντε 21:30 καί τελείως διαφορετικό νά κάνουμε τήν ἴδια ἀκολουθία σαφῶς πιό ἄνετα 21:00 ἕως 01:00. Τό δεύτερο θεωρεῖται μικρή ἀγρυπνία.
2. ἡ δεύτερη ἔνταση ἔχει νά κάνει μέ τό γεγονός ὅτι ὁ οἱοσδήποτε παπᾶς θεωρεῖ ὅτι θά πρέπει νά εἰσαγάγει κάτι καινούριο, ἔστω καί γιά ἐξυπηρέτηση "ἀναγκῶν". Νομίζω ὅτι πρέπει νά εἴμαστε πολύ διστακτικοί σέ τέτοιου εἴδους ἀλλαγές.
υ.γ. δέν θά σχολιάσω περαιτέρω, οὔτε θά ἐπανέλθω, νομίζω ὅτι τέτοια θέματα μόνο διά ζώσης διαπραγματεύονται ὁλοκληρωμένα.


Λεωνίδα, μπορεῖς νὰ σχολιάσῃς καὶ νὰ ἐπανέλθῃς ὅποτε θέλεις, καὶ ἂν βέβαια θέλῃς, ἀκόμη καὶ ὕστερα ἀπὸ 10 μῆνες. οὔτε εἶσαι φυσικὰ ὑποχρεωμένος νὰ ἐπανέλθῃς, οὔτε βλέπω τὸν λόγο νὰ αἰσθάνεσαι ὑποχρεωμένος νὰ ἀπαντήσῃς. δὲν ἔχουμε ἀντιπαράθεσι, ἁπλὰ συζήτησι κάνουμε, καὶ ὁ καθένας καταθέτει τὶς ἀπόψεις του καὶ τὶς γνώσεις του. τοὐλάχιστον ἔτσι τὸ ἀντιλαμβάνομαι.

Στὸ προηγούμενο σχόλιό μου κατ᾿ οὐσίαν δὲν ἔθεσα πολλὰ ζητήματα, ἀλλὰ μόνο ἕνα, κατὰ πόσο εἴμαστε πράγματι γνῶστες τῆς ὀρθοδόξου παραδόσεως, τὴν ὁποία θέλουμε μάλιστα νὰ ὑπερασπιστοῦμε μερικὲς φορές. γιὰ τὸ ἕνα αὐτὸ ζήτημα παρουσίασα ἁπλῶς πολλὰ παραδείγματα. εἶναι μία στάσι προβληματισμοῦ γιὰ μένα τὸν ἴδιο πρῶτα.

Δὲν ξέρω γιατί ὀνομάζεις ἐνστάσεις τὶς δύο θέσεις ποὺ ἀνέφερες, ἢ τοὐλάχιστον δὲν καταλαβαίνω ἀπέναντι σὲ ποιόν ἐνίστασαι. ὄχι πάντως ἀπέναντι σὲ μένα καὶ στὰ ὅσα ἔχω γράψει προηγουμένως, διότι συμφωνοῦμε. ναί, μὲ τὶς δύο παραπάνω θέσεις σου κατὰ βάσιν συμφωνῶ καὶ δὲν βλέπω κάποια ἀντίθεσί μας. ἐκτὸς ἂν δὲν ἔχω καταλάβει κάτι, ἢ ἐκτὸς ἂν τὰ ὅσα ἔχω πεῖ μέχρι τώρα δὲν ἔχουν γίνει κατανοητά.

Μόνον μία διευκρίνισι. ὅταν μιλῶ γιὰ βραδινὴ ἢ νυκτερινὴ ἢ μεσημβρινὴ λειτουργία, κυριολεκτῶ· ἀναφέρομαι στὴν ἴδια τὴν λειτουργία καὶ μόνο, καὶ ὄχι σὲ ἑσπερινὸ μεσονυκτικὸ ὄρθρο ὧρες κ.λπ., ὅλα μαζί. γι᾿ αὐτὸ ἔγραψα σὲ προηγούμενο μήνυμα ὅτι τὸ θέμα δὲν εἶναι τόσο ἡ τέλεσι αὐτῆς καθ᾿ αὑτῆς τῆς λειτουργίας, ὅσο τὸ ποιές ἄλλες ἀκολουθίες θὰ τελεστοῦν μαζὶ μὲ τὴν λειτουργία καὶ πῶς θὰ συνδεθοῦν καὶ ὑπὸ ποῖες προϋποθέσεις. δηλαδὴ ἂν θὰ κάνουμε μεσονυκτικὸ τὸ μεσημέρι καὶ ἀπόδειπνο στὶς 5 τὸ πρωί, ἐκεῖ ὑπάρχει κάποιο θέμα. ἐπίσης ἂν «τελέσουν» σὲ κάποιον ναὸ ἑσπερινὸ ὄρθρο καὶ λειτουργία μαζὶ μέσα σὲ ἕνα δίωρο μόνον, ἐπίσης ὑπάρχει κάποιο θέμα, ἀνεξαρτήτως ἂν αὐτὸ τὸ δίωρο θὰ εἶναι 19.00 ὥς 21.00 ἢ 5.00 ἕως 7.00 ἢ 11.00 ἕως 13.00.
Διονύσιος ᾿Ανατολικιώτης, http://www.symbole.gr
e-mail: symbole@mail.com — Skype: dionysios-anat
«γηράσκω ἀεί διορθούμενος», τρίτη 11/7/2000
Άβαταρ μέλους
Dionysios
 
Δημοσ.: 3950
Εγγραφη: Πέμ 11 Σεπ 2008, 21:30:05
Τοποθεσια: ᾿Αθῆναι

Re: ᾿Αντιλειτουργικὲς καινοτομίες καὶ συνήθειες

Δημοσίευσηαπό Λεωνίδας » Τετ 18 Σεπ 2013, 06:44:33

Dionysios έγραψε:........ὅταν μιλῶ γιὰ βραδινὴ ἢ νυκτερινὴ ἢ μεσημβρινὴ λειτουργία, κυριολεκτῶ· ἀναφέρομαι στὴν ἴδια τὴν λειτουργία καὶ μόνο, καὶ ὄχι σὲ ἑσπερινὸ μεσονυκτικὸ ὄρθρο ὧρες κ.λπ., ὅλα μαζί. γι᾿ αὐτὸ ἔγραψα σὲ προηγούμενο μήνυμα ὅτι τὸ θέμα δὲν εἶναι τόσο ἡ τέλεσι αὐτῆς καθ᾿ αὑτῆς τῆς λειτουργίας, ὅσο τὸ ποιές ἄλλες ἀκολουθίες θὰ τελεστοῦν μαζὶ μὲ τὴν λειτουργία καὶ πῶς θὰ συνδεθοῦν καὶ ὑπὸ ποῖες προϋποθέσεις. δηλαδὴ ἂν θὰ κάνουμε μεσονυκτικὸ τὸ μεσημέρι καὶ ἀπόδειπνο στὶς 5 τὸ πρωί, ἐκεῖ ὑπάρχει κάποιο θέμα. ἐπίσης ἂν «τελέσουν» σὲ κάποιον ναὸ ἑσπερινὸ ὄρθρο καὶ λειτουργία μαζὶ μέσα σὲ ἕνα δίωρο μόνον, ἐπίσης ὑπάρχει κάποιο θέμα, ἀνεξαρτήτως ἂν αὐτὸ τὸ δίωρο θὰ εἶναι 19.00 ὥς 21.00 ἢ 5.00 ἕως 7.00 ἢ 11.00 ἕως 13.00.


Πολύ καλά τά γράφεις, Δονύσιε, συμφωνοῦμε. Κι ἄν μάλιστα τελέσουμε ἀπόψε Τετάρτη 18-9-2013 ἀπογευματινή θεία λειτουργία [μέ ἑσπερινό καί ὄρθρο] μέ διάρκεια διώρου καί μνημονεύσουμε τούς ἁγίους τῆς σημερινῆς ἡμέρας 18ης Σεπτεμβρίου, νομίζω ὅτι ξεφεύγουμε χειρότερα. Θέλουν πολλή προσοχή τέτοιες κινήσεις, αὐτή εἶναι ἡ ἄποψή μου.
Λεωνίδας
 
Δημοσ.: 9
Εγγραφη: Τρί 09 Μαρ 2010, 18:58:53

Re: ᾿Αντιλειτουργικὲς καινοτομίες καὶ συνήθειες

Δημοσίευσηαπό Dionysios » Σάβ 21 Σεπ 2013, 00:43:16

Λεωνίδας έγραψε:Πολύ καλά τά γράφεις, Δονύσιε, συμφωνοῦμε. Κι ἄν μάλιστα τελέσουμε ἀπόψε Τετάρτη 18-9-2013 ἀπογευματινή θεία λειτουργία [μέ ἑσπερινό καί ὄρθρο] μέ διάρκεια διώρου καί μνημονεύσουμε τούς ἁγίους τῆς σημερινῆς ἡμέρας 18ης Σεπτεμβρίου, νομίζω ὅτι ξεφεύγουμε χειρότερα. Θέλουν πολλή προσοχή τέτοιες κινήσεις, αὐτή εἶναι ἡ ἄποψή μου.


Νὰ μὴν τὸ νομίζῃς, ἀλλὰ νὰ εἶσαι ἀπόλυτα βέβαιος. ἐὰν κάπου γίνωνται αὐτὰ τὰ τελευταῖα ποὺ ἀναφέρεις, τότε κάποιοι εἶναι ἐντελῶς μπερδεμένοι καὶ δὲν ξέρουν τί τοὺς γίνεται. νὰ μὴν πῶ περισσότερα, μέρα ποὺ ξημερώνει, διότι θὰ πάω καὶ σὲ κάποια λειτουργία ἐπὶ τῇ ἀποδόσει τῆς ἑορτῆς...
Διονύσιος ᾿Ανατολικιώτης, http://www.symbole.gr
e-mail: symbole@mail.com — Skype: dionysios-anat
«γηράσκω ἀεί διορθούμενος», τρίτη 11/7/2000
Άβαταρ μέλους
Dionysios
 
Δημοσ.: 3950
Εγγραφη: Πέμ 11 Σεπ 2008, 21:30:05
Τοποθεσια: ᾿Αθῆναι

Re: ᾿Αντιλειτουργικὲς καινοτομίες καὶ συνήθειες

Δημοσίευσηαπό MTheodorakis » Πέμ 17 Απρ 2014, 10:20:06

Ἐντὸς τοῦ ναοῦ δὲν ἔχει θέση ρολόι τοίχου ποὺ χτυπάει κάθε μισή ἤ μία ὥρα. Ἡ διάσπαση εἶναι ἀναπόφευκτη.
MTheodorakis
 
Δημοσ.: 924
Εγγραφη: Παρ 17 Οκτ 2008, 11:31:57

Προηγούμενη

Επιστροφή στην Θέματα τυπικοῦ λειτουργίας

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron