ΤΣΟΛΑΚΙΔΗΣ Στυλιανος συνολικον αρχειον ΟΚΤΩ κασσετες

ἠχογραφήσεις ἑλληνοφώνων ψαλτῶν, πού ἔχουν διακονήσει -μόνιμα ἤ προσωρινά- σέ κάποιον πατριαρχικό ναό (Κωνσταντινουπόλεως, ᾿Αλεξανδρείας, ᾿Ιεροσολύμων κ.λπ.) σέ ὁποιανδήποτε ψαλτική θέσι (πρωτοψάλτου, λαμπαδαρίου, δομεστίκου, κανονάρχου κ.λπ.)
Κανόνες Δ. Συζήτησης
῾Η χρῆσις τοῦ δημοσιευομένου ὑλικοῦ καὶ τῶν συνημμένων ἀρχείων διέπεται ἀπὸ τοὺς παρακάτω ὅρους·
α) γιὰ τὰ πνευματικὰ δικαιώματα viewtopic.php?f=138&t=430&p=1237#p1236
β) γιὰ τὰ ἐμπορικὰ δικαιώματα viewtopic.php?f=138&t=430&p=1237#p1237

ΤΣΟΛΑΚΙΔΗΣ Στυλιανος συνολικον αρχειον ΟΚΤΩ κασσετες

Δημοσίευσηαπό mimi » Δευτ 31 Ιαν 2011, 01:02:21

ΕΝΑΣ ητο ο μαθητης του Στυλιανου Τσολακιδη και ΑΥΤΟΣ και ΜΟΝΟΝ εχει ολοκληρον την συλλογην, κατ αιτησιν του διδασκαλου του == o συντακτης του παροντος, Γεωργιος Κ ΜΙΧΑΛΑΚΗΣ

Μου αφησε την συλλογην διοτι οπως ο ΙΔΙΟΣ μου ειπε, ακομη και η οικογενεια του ΔΕΝ εγνωριζε το ΣΥΝΟΛΟΝ, την ΤΟΠΟΤΘΕΤΗΣΙΝ αλλα και την ολικην ΑΞΙΑΝ των ηχογραφησεων, διοτι δεν ησχολουντο με την ψαλτικην ..

Επαναλαμβανω το περιεχομενον των αρχειων

Κασσετα Α ερυθρα δια Καραμανην == εμεινε εις το αρχειον == αυτη εφορτωθη εις το ψευτολογιον

Κασσετα Β Πρασινος == ηχογραφησεις εν οικω, συν Αποστολον == τον οποιον επαρεχωρησα

Κασσετα Γ Κιτρινος υμνοι ακαθιστου και μεγαλης εβδομαδος

Κασσετα Δ Κυανος διαφορα

Κασσετα Ε Γκριζα διαφορα


ΟΛΕΣ εχουσιν ΚΑΘΑΡΟΗΧΟΓΡΑΦΗΘΗ εις αντιγραφα

Οταν του επεστρεψα τα πρωτυπα, μου εζητησε να τα ΚΡΑΤΗΣΩ εκτος απο την ερυθραν == επερασε εις τον οικον μου και μου αφησε επιστολην να του την επιστρεψω == ηθελε οντως να την δανεισει αλλου ==σεβομενος την αιτησιν του, του επεστρεψα το πρωτυπον και εαν αντιγραφον
Αντιργαφον αυτης της κασετα εχει επισης ο Παντελοπουλος και ο κυρ Βαρδας


Τα δε υπολοιπα του αρχειου θα δημοσιευθουν συν τω χρονω, οταν λυξει το ΨΑΛΤΙΚΟΝ ΖΗΤΗΜΑ.

Περαν αυτου, ειναι σιγουρον, ο εκ της ΣΠΑΡΤΗΣ Ϡψαλτικος συλλογοςϠ ΔΕΝ ειναι εις θεσιν να πραγματευεται περι του Στυλιανου ΤΣΟΛΑΚΙΔΗ ως ψαλτην, διοτι ΟΥΔΕΝ σεβασμον ειχον προς τον ΜΕΓΑΝ αυτον μαθητην του Ιακωβου. Ο δε κο ΛΟΓΟΣ ΤΟΥΣ ειναι οπως το #ψαλσηματα τους# == ΑΣΤΑΘΕΣ και ΑΝΑΛΗΘΗΣ


Εχω ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ των αντιγραφων εν Γαλλια == και σιγα σιγα τα καθαριζω

Υστερον, εχω αλλες ΤΡΕΙΣ κασεττες ΠΡΩΣΟΠΙΚΩΝ μου ηχογραφησεων

Κατα συνεπειαν == ΣΥΝΟΛΟΝ ηχογραφησεων Στυλιανου ΤΣΟΛΑΚΙΔΗ == ΟΚΤΩ κασεττες
Πνέων πατριαρχικοῦ ὕφους ἀὴρ // ἐντελῶς ἐξηφάνισται // Σίμωνος κάρα τε καὶ πέτρας αἰθὴρ.
Γεώργιος Κων/νου ΜΙΧΑΛΑΚΗΣ
Άβαταρ μέλους
mimi
 
Δημοσ.: 41
Εγγραφη: Σάβ 11 Οκτ 2008, 14:01:11
Τοποθεσια: Poitiers, FRANCE

Re: ΤΣΟΛΑΚΙΔΗΣ Στυλιανος συνολικον αρχειον ΟΚΤΩ κασσετες

Δημοσίευσηαπό Dionysios » Παρ 04 Μαρ 2011, 12:15:22

Γεώργιε, ἀφοῦ σὲ εὐχαρστήσω γιὰ τὴν συμμετοχή σου, θέλω νὰ σὲ ῥωτήσω ἂν ὑπάρχει ἡ δυνατότης νὰ δημοσιεύσῃς διαδικτυακῶς κάποιες ἀπὸ τὶς ἠχογραφήσεις τοῦ μακαριστοῦ Τσολακίδη.
Διονύσιος ᾿Ανατολικιώτης, http://www.symbole.gr
e-mail: symbole@mail.com — Skype: dionysios-anat
«γηράσκω ἀεί διορθούμενος», τρίτη 11/7/2000
Άβαταρ μέλους
Dionysios
 
Δημοσ.: 3950
Εγγραφη: Πέμ 11 Σεπ 2008, 21:30:05
Τοποθεσια: ᾿Αθῆναι


Επιστροφή στην πατριαρχικοί ψάλτες

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron