Γεώργιος Γρηγοριάδης, ἐκκλησιαστικοί ὕμνοι

ἡ περίφημη «σχολὴ» τῆς Θεσσαλονίκης καὶ ψάλτες ἀπὸ τὴν εὐρύτερη περιοχὴ τῆς ἑλληνικώτατης Μακεδονίας μας
Κανόνες Δ. Συζήτησης
῾Η χρῆσις τοῦ δημοσιευομένου ὑλικοῦ καὶ τῶν συνημμένων ἀρχείων διέπεται ἀπὸ τοὺς παρακάτω ὅρους·
α) γιὰ τὰ πνευματικὰ δικαιώματα viewtopic.php?f=138&t=430&p=1237#p1236
β) γιὰ τὰ ἐμπορικὰ δικαιώματα viewtopic.php?f=138&t=430&p=1237#p1237

Γεώργιος Γρηγοριάδης, ἐκκλησιαστικοί ὕμνοι

Δημοσίευσηαπό Dionysios » Σάβ 12 Ιουν 2010, 11:34:58

᾿Αρχεῖον ἠχογραφήσεων καὶ ἐκκλησιαστικῶν ὕμνων Δ.Α.

᾿Εκπομπὴ τοῦ Λυκούργου ᾿Αγγελοπούλου, τρίτη 9/5/1989.

c061-04 Γεώργιος Γρηγοριάδης «῾Ο ἄγγελος ἐβόα... Φωτίζου».
Διονύσιος ᾿Ανατολικιώτης, http://www.symbole.gr
e-mail: symbole@mail.com — Skype: dionysios-anat
«γηράσκω ἀεί διορθούμενος», τρίτη 11/7/2000
Άβαταρ μέλους
Dionysios
 
Δημοσ.: 3950
Εγγραφη: Πέμ 11 Σεπ 2008, 21:30:05
Τοποθεσια: ᾿Αθῆναι

Re: Γεώργιος Γρηγοριάδης, ἐκκλησιαστικοί ὕμνοι

Δημοσίευσηαπό Nikos » Σάβ 12 Ιουν 2010, 14:32:51

Πολὺ ὡραῖος ὁ ἀγαπητὸς καὶ προσφιλής μας κ. Γεώργιος Γρηγόριαδης τέως Πρωτοψάλτης τοῦ Μητροπολιτικοῦ ναοῦ Τιμίου Προδρόμου Καβάλας. Φοβερὴ φωνὴ δυνατὴ καὶ μὲ ἔκταση, ἂν ἔχετε περισσότερες ἠχογραφήσεις του κ. Ἀνατολικιώτη καὶ μπορεῖτε, θὰ σᾶς παρακαλοῦσα νὰ τὶς ἀναρτήσετε. Θὰ προσπαθήσω νὰ ἀνεβάσω καὶ ἐγὼ κάποιες ἀπὸ φετινὸ πανηγύρι ἑνὸς ναοῦ ποὺ εἶχα τὴν μεγάλη τιμὴ νὰ παραβρίσκομαι μαζὶ μὲ τὸν δάσκαλό μου, ποὺ τοῦ ἔδωσε καὶ ἔψαλε ἀρκετὰ κομμάτια, νὰ τὸν θαυμάσω καὶ νὰ τὸν γνωρίσω. Μέχρι καὶ ὁ δάσκαλός μου καθηγητὴς μουσικῆς Πρωτοψάλτης Ξουπᾶς Πασχάλης δήλωσε "θαυμαστής" του καὶ ὅτι τοῦ ἀρέσει νὰ ἰσοκρατεῖ καὶ νὰ τὸν ἀκούει. Ὁ Θεὸς νὰ τοῦ χαρίζει πολλὰ χρόνια καὶ νὰ εὐφραίνει τῆς καρδιές μας μὲ τὴν ὡραία φωνή του.
Nikos
 
Δημοσ.: 10
Εγγραφη: Πέμ 30 Ιούλ 2009, 11:23:11

Re: Γεώργιος Γρηγοριάδης, ἐκκλησιαστικοί ὕμνοι

Δημοσίευσηαπό Dionysios » Σάβ 12 Ιουν 2010, 17:23:48

Nikos έγραψε:Πολὺ ὡραῖος ὁ ἀγαπητὸς καὶ προσφιλής μας κ. Γεώργιος Γρηγόριαδης τέως Πρωτοψάλτης τοῦ Μητροπολιτικοῦ ναοῦ Τιμίου Προδρόμου Καβάλας. Φοβερὴ φωνὴ δυνατὴ καὶ μὲ ἔκταση, ἂν ἔχετε περισσότερες ἠχογραφήσεις του κ. Ἀνατολικιώτη καὶ μπορεῖτε, θὰ σᾶς παρακαλοῦσα νὰ τὶς ἀναρτήσετε. Θὰ προσπαθήσω νὰ ἀνεβάσω καὶ ἐγὼ κάποιες ἀπὸ φετινὸ πανηγύρι ἑνὸς ναοῦ ποὺ εἶχα τὴν μεγάλη τιμὴ νὰ παραβρίσκομαι μαζὶ μὲ τὸν δάσκαλό μου, ποὺ τοῦ ἔδωσε καὶ ἔψαλε ἀρκετὰ κομμάτια, νὰ τὸν θαυμάσω καὶ νὰ τὸν γνωρίσω. Μέχρι καὶ ὁ δάσκαλός μου καθηγητὴς μουσικῆς Πρωτοψάλτης Ξουπᾶς Πασχάλης δήλωσε "θαυμαστής" του καὶ ὅτι τοῦ ἀρέσει νὰ ἰσοκρατεῖ καὶ νὰ τὸν ἀκούει. Ὁ Θεὸς νὰ τοῦ χαρίζει πολλὰ χρόνια καὶ νὰ εὐφραίνει τῆς καρδιές μας μὲ τὴν ὡραία φωνή του.


᾿Αγαπητὲ Νῖκο, μὲ ἀφορμὴν τὸ ἐρώτημά σου, καὶ ἐπειδὴ παρόμοια μοῦ εἶπαν (προφορικῶς) γιὰ τὴν ἀνάρτησι ἠχητικοῦ μὲ τὸν Π. Καμπανίδη καὶ ἄλλους ψάλτες, δίνω κάποιες ἐπιπλέον ἐξηγήσεις γιὰ τὸ ἀρχεῖό μου. ῞Οπως ἔχω περιγράψει προσφάτως σὲ ἄλλα μηνύματα, ἡ συλλογὴ ποὺ ἔχω εἶναι ὁλόκληρο πέλαγος ποικίλων ἠχογραφήσεων, ἀπὸ σπάνιες λαμπρὲς καὶ μοναδικὲς μέχρι πολὺ γνωστὲς τετριμμένες, ἀκόμη καὶ κακὲς ἢ ἀσήμαντες. λόγῳ τῆς μεγάλης ἐκτάσεως καὶ τῆς παλαιότητος τοῦ ὑπάρχοντος ὑλικοῦ (τὸ μεγαλείτερο μέρος του τὸ συγκέντρωσα πρὸ εἰκοσαετίας περίπου) δὲν εἶναι δυνατὸν νὰ γνωρίζω ἢ νὰ θυμοῦμαι σὲ ὅλες τὶς λεπτομέρειες τί ἔχω καὶ τί δὲν ἔχω. τὴν ἀνωτέρω ἠχογράφησι μὲ τὸν πρωτοψάλτη Γεώργιο Γρηγοριάδη δὲν θυμόμουν μέχρι σήμερα ὅτι τὴν εἶχα! δὲν φημίζομαι καὶ γιὰ τὴν καλή μου μνήμη ἄλλωστε. ἁπλῶς καθὼς δημοσίευα σήμερα μία ῥ/φ ἐκπομπὴ ποὺ εἶχα καταγράψει τὸ 1989, συνάντησα καὶ αὐτὴν τὴν ἠχογράφησί του.

Δὲν ξέρω ἂν ὑπάρχῃ ἀλλοῦ στὸ διαδίκτυο κάποια μαγνητοφώνησί του· ἀπὸ μιὰ πρόχειρη ματιὰ πάντως ποὺ ἔρρηξα, δὲν βρῆκα. ἂν εἶναι ἔτσι, ἡ ἱστοσελίδα τῆς «Συμβολῆς» πρωτοπορεῖ στὴν παρουσίασι ἑνὸς ἀκόμη σημαντικοῦ ἐργάτη τοῦ ἀναλογίου ἀπὸ τὴν περιοχὴ τῆς ἑλληνικώτατης Μακεδονίας μας, γιὰ τὴν ὁποία τόση εὐαισθησία δείχνω, ἀφοῦ ἡ μισή μου οἰκογένεια εἶναι ἀπὸ ἐκεῖ. τώρα πλέον μποροῦν ὅσοι αἰσθάνονται ἀντίπαλοι καὶ ἀνταγωνισταὶ τῆς ταπεινῆς μας προσπάθειας (αὐτὲς οἱ ἔμμονες ἰδέες εἶναι ἀποκλειστικῶς δικές των καὶ ἀποτελοῦν ἀναμφισβήτητη ἰδιοκτησία τους· ἐμεῖς δὲν τὶς συμμεριζόμαστε καθόλου), μποροῦν —λέγω— νὰ δημοσιεύσουν σὲ ἄλλες ἱστοσελίδες τυχὸν πολλὲς ἠχογραφήσεις τοῦ ἐν λόγῳ ἱεροψάλτου, τὶς ὁποῖες θὰ θυμηθοῦν ὅτι ἔχουν φυλαγμένες στὰ «σεντούκια» τους· καὶ νὰ μὴν ξεχάσουν μάλιστα νὰ δηλώσουν ἀπὸ πόσο παλιὰ γνωρίζουν τὸν Γεώργιο Γρηγοριάδη καὶ πόσο βαθιὰ εἶναι ἡ φιλία ποὺ τοὺς δένει καὶ λοιπὰ καὶ λοιπά. [νομίζω ὅτι ἀσφαλῶς θὰ μὲ καταλαβαίνης, φίλε Νῖκο, καὶ δὲν θὰ παρεξηγήσῃς τὸ ὕφος μου· ἐννοῶ αὐτὴν τὴν καραμέλα μὲ τὰ «κοντὰ παντελονάκια» καὶ τὰ παρόμοια.]

Κάποια ἐκτενῆ συλλογή, ἂς ποῦμε [= φερ᾿ εἰπεῖν] ὁλόκληρη ἢ μισὴ ἔστω φωνοταινία μὲ τὸν συγκεκριμένο ψάλτη, δὲν ἔχω. ἂν τώρα σὲ κάποια ἄλλη ἐκπομπὴ ποὺ ἔχω καταγράψει ἀκούστηκε καὶ πάλι ἡ φωνή του, δὲν τὸ ξέρω· θὰ τὸ δοῦμε στὴν πορεία· εἶναι ὅμως πολὺ πιθανὸ νὰ μὴν ἔχω τίποτε ἄλλο. διὰ τοῦτο νομίζω ὅτι ὄχι μόνον ἐγὼ ἀλλὰ καὶ ὅλοι οἱ φιλόμουσοι ἐπισκέπτες καὶ τὰ μέλη τῆς «Συμβολῆς» μὲ χαρὰ θὰ ἀναμένουμε τὴν προσφορά σου μὲ ἠχογραφήσεις του, ἐκτὸς βέβαια ἂν σὲ σταματήσουν καὶ σένα κάποιοι «καλοθελητές», ὅπως ἔκαμαν καὶ μὲ ἄλλα μέλη τῶν διαλόγων.

῞Οσα ἐξήγησα ἐδῶ ἰσχύουν καὶ γιὰ ἄλλες δημοσιεύσεις ἐκ τοῦ ἠχητικοῦ ἀρχείου μου. ἐπίσης δὲν γνωρίζω παρὰ μόνον ἀκροθιγῶς τί περιλαμβάνει τὸ ὑλικὸ ποὺ μοῦ ἔχουν δώσει τὰ τελευταῖα χρόνια ἄλλοι συλλέκτες καὶ φιλόμουσοι. ἐπὶ παραδείγματι δὲν θυμᾶμαι νὰ ἔχω στὸ παλαιὸ ἀρχεῖό μου οὔτε μία ἠχογράφησι τοῦ Παναγιώτη Καμπανίδη. αὐτὴν ποὺ δημοσίευσα πρόσφατα μοῦ τὴν ἔδωσε κάποιος ἄλλος πρὸ μηνῶν, καὶ δὲν ξέρω ἂν μοῦ ἔχει δώσει καὶ δεύτερη.

῾Η σταδιακὴ ψηφιοποίησι καὶ δημοσίευσι τοῦ παλαιοῦ ἀλλὰ καὶ τοῦ νεωστὶ συγκεντρωθέντος ὑλικοῦ εἶναι μία διαδικασία ποὺ θὰ ἀπαιτήσῃ τὸν χρόνο της. πρῶτο μέλημά μου αὐτὴν τὴν στιγμὴ εἶναι νὰ ψηφιοποιήσω ὅλες τὶς παλαιές μου ἠχογραφήσεις σὲ φωνοταινίες, διότι ἔχουν ἀρχίσει νὰ φθείρωνται λόγῳ παλαιότητος. τὸ ὑλικὸ εἶναι πολύ, καὶ χρειάζεται μεγάλη ὑπομονή.
Διονύσιος ᾿Ανατολικιώτης, http://www.symbole.gr
e-mail: symbole@mail.com — Skype: dionysios-anat
«γηράσκω ἀεί διορθούμενος», τρίτη 11/7/2000
Άβαταρ μέλους
Dionysios
 
Δημοσ.: 3950
Εγγραφη: Πέμ 11 Σεπ 2008, 21:30:05
Τοποθεσια: ᾿Αθῆναι

Re: Γεώργιος Γρηγοριάδης, ἐκκλησιαστικοί ὕμνοι

Δημοσίευσηαπό Nikos » Τρί 15 Ιουν 2010, 09:46:54

Ἀρχεῖο ἠχογραφήσεων Ν.Α

Κομμάτια ἀπὸ πανηγυρικὸ Ἑσπερινό του Ἄγ. Χαραλάμπους 2010. Ψάλει ὁ κ.Γεώργιος Γρηγοριάδης τ. Πρωτοψάλτης τοῦ Ἱεροῦ ναοῦ Τιμίου Προδρόμου Καβάλας.


Υ.Γ. Θὰ σᾶς πρότεινα νὰ τὸν μετακινήσετε το θέμα αὐτὸ στοὺς Θεσσαλονικεῖς καί Μακεδόνες ψάλτες.
Συνημμένα
Liti.mp3
Ἅ΄ Ἰδιόμελο τῆς Λιτῆς
(2.9 MiB) Έχει μεταφορτωθεί 282 φορές
Esperia .mp3
Προσόμοιο τῶν Ἑσπερίων
(1.48 MiB) Έχει μεταφορτωθεί 266 φορές
Nikos
 
Δημοσ.: 10
Εγγραφη: Πέμ 30 Ιούλ 2009, 11:23:11

Re: Γεώργιος Γρηγοριάδης, ἐκκλησιαστικοί ὕμνοι

Δημοσίευσηαπό Dionysios » Τετ 16 Ιουν 2010, 06:48:27

Nikos έγραψε:Υ.Γ. Θὰ σᾶς πρότεινα νὰ μετακινήσετε τὸ θέμα αὐτὸ στοὺς Θεσσαλονικεῖς καί Μακεδόνες ψάλτες.


Ἔγινε ἤδη, Νῖκο, καὶ εὐχαριστῶ γιὰ τὴν ὑπόδειξι. κατὰ λάθος ἐντάχτηκε σὲ ἄλλη ἑνότητα. νόμιζα ὅτι ἐξ ἀρχῆς ἦταν στοὺς ψάλτες τῆς Μακεδονίας.
Διονύσιος ᾿Ανατολικιώτης, http://www.symbole.gr
e-mail: symbole@mail.com — Skype: dionysios-anat
«γηράσκω ἀεί διορθούμενος», τρίτη 11/7/2000
Άβαταρ μέλους
Dionysios
 
Δημοσ.: 3950
Εγγραφη: Πέμ 11 Σεπ 2008, 21:30:05
Τοποθεσια: ᾿Αθῆναι

Re: Γεώργιος Γρηγοριάδης, ἐκκλησιαστικοί ὕμνοι

Δημοσίευσηαπό Dionysios » Πέμ 20 Οκτ 2011, 10:32:22

Οἱ ὕμνοι μὲ τὸν πρωτοψάλτη Γεώργιο Γρηγοριάδη μεταφέρθηκαν στὴν ἱστοσελίδα ἐδῶ.
Διονύσιος ᾿Ανατολικιώτης, http://www.symbole.gr
e-mail: symbole@mail.com — Skype: dionysios-anat
«γηράσκω ἀεί διορθούμενος», τρίτη 11/7/2000
Άβαταρ μέλους
Dionysios
 
Δημοσ.: 3950
Εγγραφη: Πέμ 11 Σεπ 2008, 21:30:05
Τοποθεσια: ᾿Αθῆναι


Επιστροφή στην Θεσσαλονικεῖς καί Μακεδόνες ψάλτες

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Google [Bot] και 1 επισκέπτης

cron