Νεώτερα ὑμνογραφικὰ συμπληρώματα

Κανόνες Δ. Συζήτησης
῾Η χρῆσις τοῦ δημοσιευομένου ὑλικοῦ καὶ τῶν συνημμένων ἀρχείων διέπεται ἀπὸ τοὺς παρακάτω ὅρους·
α) γιὰ τὰ πνευματικὰ δικαιώματα viewtopic.php?f=138&t=430&p=1237#p1236
β) γιὰ τὰ ἐμπορικὰ δικαιώματα viewtopic.php?f=138&t=430&p=1237#p1237

Νεώτερα ὑμνογραφικὰ συμπληρώματα

Δημοσίευσηαπό Dionysios » Κυρ 29 Μαρ 2015, 14:07:11

Τὸ 2012 μοῦ ἐζητήθη νὰ συντάξω μία ἐργασία γιὰ τὴν μεγαλομάρτυρα Μαρῖνα (17 ἰουλίου) μὲ ἀναφορὰ καὶ στὴν ἀκολουθία της. ὅταν ὡλοκλήρωσα καὶ ἀπέστειλα τὴν ἐργασία μου, τότε μόνον ὁ ὑπεύθυνος θυμήθηκε νὰ μὲ ἐνημερώσῃ γιὰ κάποιες ἀκόμη παραμέτρους, ποὺ ἔπρεπε νὰ γνωρίζω ἐξ ἀρχῆς καὶ νὰ λάβω ὑπόψι μου, ὁπότε ἀναγκάστηκα νὰ ἀνασυντάξω τὴν ἐργασία μου ἀπὸ τὴν ἀρχὴ καὶ νὰ τὴν συμπληρώσω, μὲ ἀποτέλεσμα σχεδὸν νὰ διπλασιασθῇ ἡ ἔκτασί της καὶ νὰ φτάσῃ περίπου τὶς 70-80 ἔντυπες σελίδες (σχῆμα βιβλίου). ἀπέστειλα τὴν ὡλοκληρωμένη ἐργασία τὸ 2013 καὶ δὲν ἔλαβα καμμία ἐνημέρωσι ἂν παρελείφθη, ἂν τοὺς ἐξυπηρετοῦσε ἡ συμπληρωμένη μορφὴ κ.λπ.. ἐπικοινώνησα κάποια στιγμὴ (ὕστερα ἀπὸ πολλοὺς μῆνες) μὲ τὸν ὑπεύθυνο, γιὰ νὰ μοῦ πῇ ὅτι δὲν ἔλαβαν τὴν ὡλοκληρωμένη μορφὴ τῆς ἐργασίας, πρᾶγμα γιὰ τὸ ὁποῖο σήμερα ἀμφιβάλλω.

Τελευταία φορὰ ποὺ ἐπικοινώνησα μαζί του ἦταν φεβρουάριος ἢ μάρτιος τοῦ 2014· ἔκτοτε διεκόπη κάθε ἐπαφή. τὸ ἀποτέλεσμα εἶναι ὅτι δὲν ξέρω ποιά ἦταν ἡ τύχη ἐκείνης τῆς ἐργασίας μου, ἡ ὁποία παραμένει μέχρι σήμερα ἀνέκδοτη καὶ ἀνεκμετάλλευτη, κρυμμένη στὸ «συρτάρι» μου.

Στὰ πλαίσια αὐτῆς τῆς ἐργασίας ἀσχολήθηκα καὶ μὲ τὴν ἀκολουθία τοῦ μηναίου, ἡ ὁποία ἔχει δημοσιευθῆ καὶ αὐτοτελῶς, συμπληρωμένη μάλιστα ὥστε νὰ γίνῃ ἑόρτιος καὶ πανηγυρική, διεπίστωσα ὅμως ὅτι ὑπελείπετο κατά τι ἀπὸ τὴν πλήρη πανηγυρικὴ μορφή, τοὐλάχιστον κατὰ τὴν μοναστηριακὴ τάξι, διότι ἐστερεῖτο μικροῦ ἑσπερινοῦ. γι᾿ αὐτὸν τὸν λόγο εἶχα προσθέσει στὸ τέλος τῆς ἐργασίας μου καὶ μικρὸ ἑσπερινὸ γιὰ τὴν 17η ἰουλίου, ὁ ὁποῖος ἀπηρτίσθη ἀπὸ προγενεστέρους ὕμνους μὲ κατάλληλες διασκευές. ἐδῶ ἐπισυνάπτω σὲ pdf τὸν ἐν λόγῳ μικρὸ ἑσπερινό.
07_17_Marina_small-vesper.pdf
(83.35 KiB) Έχει μεταφορτωθεί 308 φορές
Διονύσιος ᾿Ανατολικιώτης, http://www.symbole.gr
e-mail: symbole@mail.com — Skype: dionysios-anat
«γηράσκω ἀεί διορθούμενος», τρίτη 11/7/2000
Άβαταρ μέλους
Dionysios
 
Δημοσ.: 3950
Εγγραφη: Πέμ 11 Σεπ 2008, 21:30:05
Τοποθεσια: ᾿Αθῆναι

Re: Νεώτερα ὑμνογραφικὰ συμπληρώματα

Δημοσίευσηαπό Dionysios » Κυρ 29 Μαρ 2015, 17:28:00

Συμπλήρωσις ἐλλείποντος τροπαρίου στὸν κανόνα τοῦ ᾿Ιωαννικίου «Πολλάκις τὴν πόλιν σου», τοῦ 9ου αἰῶνος, ὁμόηχον καὶ ὁμόειρμον ὄντα μὲ τὸν γνωστὸν κανόνα τοῦ ἀκαθίστου ὕμνου.
001th_Ak.pdf
(148.49 KiB) Έχει μεταφορτωθεί 298 φορές
Διονύσιος ᾿Ανατολικιώτης, http://www.symbole.gr
e-mail: symbole@mail.com — Skype: dionysios-anat
«γηράσκω ἀεί διορθούμενος», τρίτη 11/7/2000
Άβαταρ μέλους
Dionysios
 
Δημοσ.: 3950
Εγγραφη: Πέμ 11 Σεπ 2008, 21:30:05
Τοποθεσια: ᾿Αθῆναι

Re: Νεώτερα ὑμνογραφικὰ συμπληρώματα

Δημοσίευσηαπό Dionysios » Τετ 30 Ιαν 2019, 17:07:37

2 φεβρουαρίου· δεύτερος κανὼν τῆς ῾Υπαπαντῆς (ἰαμβικός)
χρησιμώτατος γιὰ τὶς μοναστηριακὲς ἀγρυπνίες.
Διονύσιος ᾿Ανατολικιώτης, http://www.symbole.gr
e-mail: symbole@mail.com — Skype: dionysios-anat
«γηράσκω ἀεί διορθούμενος», τρίτη 11/7/2000
Άβαταρ μέλους
Dionysios
 
Δημοσ.: 3950
Εγγραφη: Πέμ 11 Σεπ 2008, 21:30:05
Τοποθεσια: ᾿Αθῆναι


Επιστροφή στην ῾Υμνογραφικὰ συμπληρώματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron