Προσευχὲς

διάφορες σημειώσεις γιὰ θέματα τυπικοῦ, λειτουργικῆς, μουσικῆς, ὑμνογραφίας, ἁγιολογίας, πνευματικῆς ζωῆς κλπ.

Προσευχὲς

Δημοσίευσηαπό MTheodorakis » Δευτ 28 Νοέμ 2016, 14:03:17

«Ἐλέησόν με Κύριε ὁ Θεός μου, ὅτι ἐπὶ σοὶ πέποιθεν ἡ ψυχή μου. Ἐλέησόν με Κύριε μὴ ἀπόλωμαι. Ἐλέησόν με Κύριε, ὅτι ἀσθενής εἰμι. Καταίσχυνον Κύριε τοῦ πολεμοῦντος με ἐχθροῦ τὰς ἐλπίδας. Ἐπισκίασον ἐπὶ τὴν κεφαλήν μου ἐν ἡμέρᾳ πολέμου δαιμονικοῦ. Τὸν πολεμοῦντα με ἐχθρὸν πολέμησον Χριστὲ υἱὲ τοῦ Θεοῦ τοῦ ὑψίστου. Τὸν χειμάζοντά με λογισμὸν πράυνον τῇ σῇ γαληνότητῃ Λόγε Θεοῦ»

(χφ. Harley (British Library) 5533 ψαλτήριο ιβ’ αἰ. φ. 165r-v).
MTheodorakis
 
Δημοσ.: 924
Εγγραφη: Παρ 17 Οκτ 2008, 11:31:57

Re: Προσευχὲς

Δημοσίευσηαπό MTheodorakis » Τετ 30 Νοέμ 2016, 09:10:29

«Εὐχὴ λεγομένη εἰς βλασφημίαν καὶ εἰς αἰσχροὺς λογισμοὺς

Ὕπαγε ὀπίσω μου σατανᾶ. Ὁ γὰρ Κύριος τεῖχος μου ὀχυρόν ἐστιν, χεὶρ καὶ σκέπη κραταιά, ἀσφάλεια καὶ φρουρὰ ἐν τῷ ἁγίῳ Πνεύματι, βοήθεια τὲ καὶ σωτηρία τῶν πιστῶν. Κύριε εὐχαριστοῦμεν, Κύριε εὐλογοῦμεν σε, Κύριε δοξάζομέν σε. Ἐλέησον εὐσπλαχνε τὴν ταπεινήν μου ψυχὴν καὶ μὴ ἐάσεις φιλάνθρωπε τοὺς πονηροὺς λογισμοὺς τοῦ κακῶσαι τὸ ἐμὸν συνειδός. Ὅτι εὐλογητὸς καὶ δεδοξασμένος ὑπάρχεις Χριστὲ ἐν πᾶσι τοῖς ἁγίοις σου εἰς τοὺς αἰῶνας. Ἀμήν».

(χφ. Paris. gr. 23 ψαλτήριο ιβ' αἰ. φ. 319r-v).


«Ἑτέρα εἰς πονηροὺς λογισμοὺς

Ὕπαγε ὀπίσω μου σατανᾶ. Κύριον τὸν Θεόν μου προσκυνῶ καὶ αὐτῷ μόνῳ λετρεύω. Ἐπιστρέψει ὁ λόγος καὶ ὁ πόνος σου ἐπὶ τὴν κεφαλήν σου, καὶ ἡ βλασφημία σου καταβήσεται ἐν τῷ ἅδῃ νῦν καὶ ἐν τῷ μέλλοντι αἰῶνι. Ἀμήν.

Θεοτοκίον
Ἁμαρτιῶν καταιγῖδες καὶ λογισμῶν ἐναντίων κύματα καὶ παθῶν ἐπαγωγὴ ἐπ' ἐμὲ διήλθοσαν. Τῇ σῇ Θεοτόκε κραταιᾷ πρεσβείᾳ σῶσον με.

(ὅπ. πρ. φφ. 319v-320r).


Εὐχὴ γιὰ τὴν ἀπαλλαγὴ ἀπὸ τὸν θυμό.


Ἰησοῦ, Υἱὲ τοῦ Θεοῦ, ὁ πραῢς καὶ ταπεινὸς τῇ καρδίᾳ, κατάπεμψον κατὰ τὸ μέγα καὶ πλούσιον ἔλεός σου καὶ ἐν ταῖς καρδίαις ἡμῶν τὸ πνεῦμα τῆς εἰρήνης καὶ τῆς πραότητος, ἵνα εἰρηνεύοντες ἐκ τοῦ κακίστου πάθους τοῦ θυμοῦ μνημονεύομεν ἀεὶ τοῦ ἐνδόξου καὶ φοβεροῦ ὀνόματός σου μετὰ καρδίας γαληνιώσης. Ἰησοῦ, τὸ ἀρνίον τὸ ἄκακον, τὸ προσφερόμενον ἐνώπιον τοῦ οὐρανίου Πατρὸς θυσία ὑπὲρ ἡμῶν τῶν ἁμαρτωλῶν καὶ ἀχρείων, ἐπάκουσον ἡμῶν ἐν τῇ ὥρᾳ ταύτῃ δεομένων σου καὶ ἐλευθέρωσον ἡμᾶς ἐκ τοῦ φοβεροῦ τοῦ θυμοῦ πάθους, διότι ἀπολλύμεθα ἐξ αὐτοῦ καὶ δὲν δυνάμεθα ποτὲ νὰ ἀφιερωθῶμεν εἰς τὴν ἀγάπην σου καὶ εἰς τὸ θέλημά σου τὸ ἅγιον, ἐνόσῳ ὑπὸ τοῦ πάθους τούτου κατεχόμεθα. Ἰησοῦ ἀνεξίκακε ὁ ἐπὶ τοῦ σταυροῦ ὑπὲρ τῶν σταυρωσάντων σε πρὸς τὸν οὐράνιόν σου Πατέρα προσευχόμενος, ποίησον καὶ ἡμᾶς τοιούτους, ὥς τε νὰ προσευχόμεθα ὑπὲρ τῶν ἐπηρεαζόντων καὶ κακοποιούντων ἡμᾶς, ἵνα οὕτω γενώμεθα μιμηταί σου καὶ δοξάζεται καὶ δι’ ἡμῶν τὸ πανάγιον ὄνομά σου, νῦν καὶ ἀεὶ καὶ εἰς τοὺς αἰῶνας τῶν αἰώνων. Ἀμήν.
MTheodorakis
 
Δημοσ.: 924
Εγγραφη: Παρ 17 Οκτ 2008, 11:31:57

Re: Προσευχὲς

Δημοσίευσηαπό MTheodorakis » Τετ 30 Νοέμ 2016, 09:11:14

Προσευχή για οικονομικά προβλήματα (Πτωχοί – Νεόπτωχοι)


Εις το όνομα του Πατρός και του Υιού και του Αγίου Πνεύματος. Αμήν.

Άγιος ο Θεός, Άγιος Ισχυρός, Άγιος Αθάνατος ελέησον ημάς. (τρεις φορές)

Παναγία τριάς, ελέησον ημάς. Κύριε ιλάσθητι ταίς αμαρτίαις ημών. Δέσποτα, συγχώρισον τας ανομίας ημίν. Άγιε, επισκεψε και ίασαι τας ασθενείας ημών, ένεκεν του ονόματός σου.
Κύριε ελέησον, Κύριε ελέησον, Κύριε ελέησον.

Πάτερ ημών, ο εν τοις ουρανοίς, αγιασθήτω το όνομά Σου, ελθέτω η βασιλεία Σου, γεννηθήτω το θέλημά Σου ως εν ουρανό και επί της γης. Τον άρτον ημών τον επιούσιον δος ημίν σήμερον, και άφες ημίν τα οφειλήματα ημών, ως και ημείς αφίεμεν τοις οφειλέταις ημών, και μη εισενέγκης ημάς εις πειρασμόν αλλά ρύσαι ημάς από του πονηρού.
Δι’ ευχών των αγίων πατέρων ημών, Κύριε Ιησού Χριστέ ο Θεός, ελέησον και σώσον ημάς. Αμήν.

Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία, ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν γυναιξί, και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας Σου, ότι Σωτήρα έτεκες, των ψυχών ημών.

Βαπτιστά του Χριστού, πάντων ημών μνήσθητι, ίνα ρυσθώμεν των ανομιών ημών, σοι γαρ εδόθη χάρις, πρεσβεύειν υπέρ ημών.

Βίον ένθεον, καλώς ανύσας, σκεύος τίμιόν του Παρακλήτου, ανεδείχθης θεοφόρε Αρσένιε, και των θαυμάτων την χάριν δεξάμενος, πάσι παρέχεις ταχείαν βοήθειαν, πάτερ Όσιε, Χριστόν τον Θεόν ικέτευε, δωρήσασθαι, ημίν το μέγα έλεος.

Δεύτε προσκυνήσομεν και προσπέσωμεν τω Βασιλεί ημών Θεώ.
Δεύτε προσκυνήσομεν και προσπέσωμεν Χριστό τω Βασιλεί ημών Θεώ.
Δεύτε προσκυνήσομεν και προσπέσωμεν Αυτώ Χριστώ τω Βασιλεί και Θεώ ημών.
Ψαλμός 80
ΑΓΑΛΛΙΑΣΘΕ τῷ Θεῷ τῷ βοηθῷ ἡμῶν, ἀλαλάξατε τῷ Θεῷ ᾿Ιακώβ• λάβετε ψαλμὸν καὶ δότε τύμπανον, ψαλτήριον τερπνὸν μετὰ κιθάρας• σαλπίσατε ἐν νεομηνίᾳ σάλπιγγι, ἐν εὐσήμῳ ἡμέρᾳ ἑορτῆς ὑμῶν• ὅτι πρόσταγμα τῷ ᾿Ισραήλ ἐστι καὶ κρῖμα τῷ Θεῷ ᾿Ιακώβ. μαρτύριον ἐν τῷ ᾿Ιωσὴφ ἔθετο αὐτὸν ἐν τῷ ἐξελθεῖν αὐτὸν ἐκ γῆς Αἰγύπτου• γλῶσσαν, ἣν οὐκ ἔγνω, ἤκουσεν• ἀπέστησεν ἀπὸ ἄρσεων τὸν νῶτον αὐτοῦ, αἱ χεῖρες αὐτοῦ ἐν τῷ κοφίνῳ ἐδούλευσαν. ἐν θλίψει ἐπεκαλέσω με, καὶ ἐρρυσάμην σε• ἐπήκουσά σου ἐν ἀποκρύφῳ καταιγίδος, ἐδοκίμασά σε ἐπὶ ὕδατος ἀντιλογίας. (διάψαλμα). ἄκουσον, λαός μου, καὶ διαμαρτύρομαί σοι, ᾿Ισραήλ, ἐὰν ἀκούσῃς μου, οὐκ ἔσται ἐν σοὶ Θεὸς πρόσφατος, οὐδὲ προσκυνήσεις Θεῷ ἀλλοτρίῳ• ἐγὼ γάρ εἰμι Κύριος ὁ Θεός σου ὁ ἀναγαγών σε ἐκ γῆς Αἰγύπτου• πλάτυνον τὸ στόμα σου, καὶ πληρώσω αὐτό. καὶ οὐκ ἤκουσεν ὁ λαός μου τῆς φωνῆς μου, καὶ ᾿Ισραὴλ οὐ προσέσχε μοι• καὶ ἐξαπέστειλα αὐτοὺς κατὰ τὰ ἐπιτηδεύματα τῶν καρδιῶν αὐτῶν, πορεύσονται ἐν τοῖς ἐπιτηδεύμασιν αὐτῶν. εἰ ὁ λαός μου ἤκουσέ μου, ᾿Ισραὴλ ταῖς ὁδοῖς μου εἰ ἐπορεύθη, ἐν τῷ μηδενὶ ἂν τοὺς ἐχθροὺς αὐτῶν ἐταπείνωσα καὶ ἐπὶ τοὺς θλίβοντας αὐτοὺς ἐπέβαλον ἂν τὴν χεῖρά μου. οἱ ἐχθροὶ Κυρίου ἐψεύσαντο αὐτῷ, καὶ ἔσται ὁ καιρὸς αὐτῶν εἰς τὸν αἰῶνα. καὶ ἐψώμισεν αὐτοὺς ἐκ στέατος πυροῦ καὶ ἐκ πέτρας μέλι ἐχόρτασεν αὐτούς.
Ευαγγέλιο
Κατά Μάρκον, Κεφάλαιο 6/34-44
Καὶ ἐξελθὼν ὁ ᾿Ιησοῦς εἶδε πολὺν ὄχλον καὶ ἐσπλαγχνίσθη ἐπ᾿ αὐτοῖς, ὅτι ἦσαν ὡς πρόβατα μὴ ἔχοντα ποιμένα, καὶ ἤρξατο διδάσκειν αὐτοὺς πολλά.
Καὶ ἤδη ὥρας πολλῆς γενομένης προσελθόντες αὐτῷ οἱ μαθηταὶ αὐτοῦ λέγουσιν ὅτι ἔρημός ἐστιν ὁ τόπος καὶ ἤδη ὥρα πολλή• ἀπόλυσον αὐτούς, ἵνα ἀπελθόντες εἰς τοὺς κύκλῳ ἀγροὺς καὶ κώμας ἀγοράσωσιν ἑαυτοῖς ἄρτους• τί γὰρ φάγωσιν οὐκ ἔχουσιν. ὁ δὲ ἀποκριθεὶς εἶπεν αὐτοῖς• δότε αὐτοῖς ὑμεῖς φαγεῖν. καὶ λέγουσιν αὐτῷ• ἀπελθόντες ἀγοράσωμεν δηναρίων διακοσίων ἄρτους καὶ δῶμεν αὐτοῖς φαγεῖν; ὁ δὲ λέγει αὐτοῖς• πόσους ἄρτους ἔχετε; ὑπάγετε καὶ ἴδετε. καὶ γνόντες λέγουσι• πέντε, καὶ δύο ἰχθύας. καὶ ἐπέταξεν αὐτοῖς ἀνακλῖναι πάντας συμπόσια συμπόσια ἐπὶ τῷ χλωρῷ χόρτῳ. καὶ ἀνέπεσον πρασιαὶ πρασιαὶ ἀνὰ ἑκατὸν καὶ ἀνὰ πεντήκοντα. καὶ λαβὼν τοὺς πέντε ἄρτους καὶ τοὺς δύο ἰχθύας ἀναβλέψας εἰς τὸν οὐρανὸν εὐλόγησε, καὶ κατέκλασε τοὺς ἄρτους καὶ ἐδίδου τοῖς μαθηταῖς ἵνα παραθῶσιν αὐτοῖς, καὶ τοὺς δύο ἰχθύας ἐμέρισε πᾶσι. καὶ ἔφαγον πάντες καὶ ἐχορτάσθησαν, καὶ ἦραν κλασμάτων δώδεκα κοφίνους πλήρεις, καὶ ἀπὸ τῶν ἰχθύων. καὶ ἦσαν οἱ φαγόντες τοὺς ἄρτους πεντακισχίλιοι ἄνδρες.
Κομβοσχοίνι:
Το «Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησόν με» &
«Άγιε Αρσένιε, πρέσβευε υπέρ ημών».
Δί’ εὐχῶν τῶν ἁγίων πατέρων ἠμῶν, Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ ὁ Θεός, ἐλέησον καί σῶσον ἠμᾶς. Ἀμήν.
Τοῦ Ἁγίου Ἀρσενίου τοῦ Καππαδόκη
MTheodorakis
 
Δημοσ.: 924
Εγγραφη: Παρ 17 Οκτ 2008, 11:31:57

Re: Προσευχὲς

Δημοσίευσηαπό MTheodorakis » Τετ 30 Νοέμ 2016, 09:11:54

Προσευχὴ πρὸ τοῦ φαγητοῦ

Εὐλογητὸς εἶ, Κύριε, ὁ τρέφων με ἐκ νεότητός μου, ὁ διδοὺς τροφὴν πάσῃ σαρκί· πλήρωσον χαρᾶς καὶ εὐφροσύνης τὰς καρδίας ἡμῶν, ἵνα πάντοτε πᾶσαν αὐτάρκειαν ἔχοντες περισσεύωμεν εἰς πᾶν ἔργον ἀγαθόν.


Μετὰ τὸ φαγητὸ

Δόξα σοι, Κύριε, δόξα σοι, ἅγιε, δόξα σοι, βασιλεῦ, ὅτι ἔδωκας ἡμῖν βρώματα εἰς εὐφροσύνην. Πλῆσον ἡμᾶς Πνεύματος ἁγίου, ἵνα εὑρεθῶμεν ἐνώπιόν σου εὐαρεστήσαντες, μὴ αἰσχυνόμενοι, ὅτε ἀποδίδως ἑκάστῳ κατὰ τὰ ἔργα αὐτοῦ.
MTheodorakis
 
Δημοσ.: 924
Εγγραφη: Παρ 17 Οκτ 2008, 11:31:57

Re: Προσευχὲς

Δημοσίευσηαπό MTheodorakis » Τετ 30 Νοέμ 2016, 09:13:22

ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΣΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ



Ω Παναγία μου Δέσποινα, Γλυκύτατη Παρθένα,
εις τόν αγώνα τής ζωής βοήθα με κι εμένα!
Βοήθησε με, Πάναγνη Γλυκιά μου Παναγία,
γιατί η ζωή είναι θάλασσα, μεγάλη τρικυμία!
Καί ναυαγός ευρίσκομαι μέσα στή βιοπάλη,
στή Χάρη σου στηρίζομαι, Παρθένα τή μεγάλη!
Καί σάν μητέρα ευσπλαχνική ελπίζω νά μάς σώσεις,
κι από ορατούς κι αόρατους εχθρούς νά μάς γλυτώσεις!
Στή σκέπη τών πτερύγων Σου σκέπασε Παναγία μου,
όλου τού κόσμου τά παιδιά, κι ύστερα τά δικά μου!
Καί φώτισε τα, Παναγία, Χριστό ν” ακολούθήσουν,
καί στόν αγώνα τής ζωής μέ θάρρος νά βαδίσουν!
Τήν πίστη, τήν πραότητα νά μήν τήν αμελήσουν
καθώς καί τήν εγκράτεια μήν τήν καταπατήσουν!
Ναί, Παναγία μου Δέσποινα, λυπήσου κι ευσπλαχνίσου,
καί άφεση αμαρτιών ζήτησε από τό Παιδί Σου!
Να συγχωρήσει πταίσματα καί τά αμαρτήματα μας,
νά οδηγήσει στό καλό κι εμάς καί τά παιδιά μας!

ΑΜΗΝ
MTheodorakis
 
Δημοσ.: 924
Εγγραφη: Παρ 17 Οκτ 2008, 11:31:57

Re: Προσευχὲς

Δημοσίευσηαπό MTheodorakis » Τετ 30 Νοέμ 2016, 09:13:45

ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΤΩΝ ΠΑΤΕΡΩΝ ΤΗΣ ΟΠΤΙΝΑ

ΚΥΡΙΕ, βοήθησε με να αντιμετωπίσω με ψυχική γαλήνη όλα όσα θα μου φέρει ή σημερινή ήμερα. Βοήθησέ με να παραδοθώ ολοκληρωτικά στο άγιο θέλημα Σου.
Στην κάθε ώρα αυτής της ημέρας φώτιζε με και δυνάμωνε με για το κάθε τι.
Όποιες ειδήσεις κι αν λάβω στο διάστημα της σημερινής ημέρας, δίδαξε με να τις δεχθώ με ηρεμία και με την πεποίθησι ότι προέρχονται από το άγιο θέλημα Σου.

Καθοδήγησε τις σκέψεις και τα συναισθήματα μου σε όλα τα έργα μου και τα λόγια μου.
Σ' όλες τις απρόοπτες περιστάσεις μη με αφήσεις να ξεχάσω, ότι τα πάντα προέρχονται από Σένα.

Δίδαξε με να συμπεριφέρομαι σε κάθε μέλος της οικογενείας μου με ευθύτητα και σύνεση, ώστε να μην συγχύσω και στενοχωρήσω κανένα.

ΚΥΡΙΕ, δος μου την δύναμη να υποφέρω τον κόπο και όλα τα γεγονότα της ημέρας αυτής καθ' όλη την διάρκεια της.
Καθοδήγησε την θέλησή μου κα δίδαξε με να προσεύχομαι, να πιστεύω, να υπομένω, να συγχωρώ και να αγαπώ.
ΑΜΗΝ.
MTheodorakis
 
Δημοσ.: 924
Εγγραφη: Παρ 17 Οκτ 2008, 11:31:57

Re: Προσευχὲς

Δημοσίευσηαπό MTheodorakis » Σάβ 24 Δεκ 2016, 16:59:14

Η προσευχή του οδηγού

Κύριε, πριν πάρω σήμερα το τιμόνι στα χέρια μου, σου ζητώ αυτην τη χάρη.

Βοήθησε με να χρησιμοποιήσω το αυτοκίνητο με νηφαλιότητα και φρόνηση, όχι ανυπόμονα, όχι εγωϊστικά, αλλά γιά ηρεμη και ευγνώμονα εξυπηρέτηση και όχι γιά επίδειξη ή νευρική εκτόνωση ή αχόρταγη απληστία πολυπραγμοσύνης.

Βοήθησέ με περάσω σώος και αβλαβής από όλους τους ποικίλους κινδύνους της ασφάλτου, έχοντας στο πλάϊ μου “‘Αγγελον ειρήνης, πίστον οδηγόν” και συμπαραστάτη.

Προστάτευσε καί όσους θα μεταφέρω, ώστε να φθάσουμε με ασφάλεια στον προορισμό μας. Τόνωσε το χέρι και την όρασή μου, για να μην προκαλέσω πειρασμό, ζημιά ή και το θάνατο ενδεχομένως σε αθώους…Αλλά και από ακρισίες άλλων οδηγών προστάτευσέ με.

Χριστέ μου, Πλαστουργέ μου, Κυβερνήτα της ζωής των ανθρώπων!

Δώσε μου χέρια σταθερά, μάτια δυνατά κι’επαγρύπνηση ακέρια, ώστε καμμά ενέργειά μου να μην καταστρέψει τη ζωή ή την υγεία του άλλου, αυτά τα μεγάλα δώρα, που προέρχεται από Σένα.

Φύλαξε με από κάθε πειρασμό, που θα διασαλεύσει την ειρήνη στην ψυχή μου ή στις ψυχές άλλων. Φώτισε να οδηγώ πάντα ψύχραιμα, συνετά, πειθαρχημένα, ειρηνικά, ευγενικά και με πλήρη συναίσθηση της ευθύνης, που μου εμπιστεύθηκες, γιά το καλό όλων.

Πρεσβείαις της Παναχράντου Σου Μητρός, των φωτοειδών Αγγέλων, του Μάρτυρος Χριστοφόρου και πάντων Σου των Αγίων. Αμήν.

Πηγή: Χριστιανική Φοιτητική Δράση
MTheodorakis
 
Δημοσ.: 924
Εγγραφη: Παρ 17 Οκτ 2008, 11:31:57

Re: Προσευχὲς

Δημοσίευσηαπό Dionysios » Παρ 03 Φεβ 2017, 21:21:10

MTheodorakis έγραψε:ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΣΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ

Ω Παναγία μου Δέσποινα, Γλυκύτατη Παρθένα,
εις τόν αγώνα τής ζωής βοήθα με κι εμένα!
Βοήθησε με, Πάναγνη Γλυκιά μου Παναγία,
γιατί η ζωή είναι θάλασσα, μεγάλη τρικυμία!
Καί ναυαγός ευρίσκομαι μέσα στή βιοπάλη,
στή Χάρη σου στηρίζομαι, Παρθένα τή μεγάλη!
Καί σάν μητέρα ευσπλαχνική ελπίζω νά μάς σώσεις,
κι από ορατούς κι αόρατους εχθρούς νά μάς γλυτώσεις!
Στή σκέπη τών πτερύγων Σου σκέπασε Παναγία μου,
όλου τού κόσμου τά παιδιά, κι ύστερα τά δικά μου!
Καί φώτισε τα, Παναγία, Χριστό ν” ακολούθήσουν,
καί στόν αγώνα τής ζωής μέ θάρρος νά βαδίσουν!
Τήν πίστη, τήν πραότητα νά μήν τήν αμελήσουν
καθώς καί τήν εγκράτεια μήν τήν καταπατήσουν!
Ναί, Παναγία μου Δέσποινα, λυπήσου κι ευσπλαχνίσου,
καί άφεση αμαρτιών ζήτησε από τό Παιδί Σου!
Να συγχωρήσει πταίσματα καί τά αμαρτήματα μας,
νά οδηγήσει στό καλό κι εμάς καί τά παιδιά μας!

ΑΜΗΝ


῾Η πηγὴ αὐτοῦ τοῦ ποιήματος;
Διονύσιος ᾿Ανατολικιώτης, http://www.symbole.gr
e-mail: symbole@mail.com — Skype: dionysios-anat
«γηράσκω ἀεί διορθούμενος», τρίτη 11/7/2000
Άβαταρ μέλους
Dionysios
 
Δημοσ.: 3950
Εγγραφη: Πέμ 11 Σεπ 2008, 21:30:05
Τοποθεσια: ᾿Αθῆναι

Re: Προσευχὲς

Δημοσίευσηαπό MTheodorakis » Σάβ 04 Φεβ 2017, 22:46:06

Δὲν ἐνθυμοῦμαι τὸ ποῦ τὴν βρῆκα.

Ὑπάρχει αὐτὴ ἡ ἱστοσελίδα

http://xristianoss.blogspot.gr/2011/03/blog-post_4579.html.
MTheodorakis
 
Δημοσ.: 924
Εγγραφη: Παρ 17 Οκτ 2008, 11:31:57

Re: Προσευχὲς

Δημοσίευσηαπό Dionysios » Δευτ 06 Φεβ 2017, 19:29:19

MTheodorakis έγραψε:Δὲν ἐνθυμοῦμαι τὸ ποῦ τὴν βρῆκα.

Ὑπάρχει αὐτὴ ἡ ἱστοσελίδα

http://xristianoss.blogspot.gr/2011/03/blog-post_4579.html.


᾿Εκεῖ ποὺ παραπέμπεις φέρεται ὡς ἰδιωτικὸ ποίημα κάποιου μοναχοῦ. Γενικώτερα πάντως δὲν νομίζω ὅτι τὸ ἐν λόγῳ κείμενο πρέπει νὰ παρουσιάζεται ὡς προσευχή. Δὲν εἶναι ὅλοι σὰν τὸν Συμεὼν τὸν μεταφραστή.
Διονύσιος ᾿Ανατολικιώτης, http://www.symbole.gr
e-mail: symbole@mail.com — Skype: dionysios-anat
«γηράσκω ἀεί διορθούμενος», τρίτη 11/7/2000
Άβαταρ μέλους
Dionysios
 
Δημοσ.: 3950
Εγγραφη: Πέμ 11 Σεπ 2008, 21:30:05
Τοποθεσια: ᾿Αθῆναι


Επιστροφή στην Δημοσιεύματα Μανόλη Θεοδωράκη

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης